Sök

Lätta fakta om folktro och väsen

Lätta fakta om folktro och väsen

Av
Daniel Waluszewski (författare)
Elin Hägg (illustratör)
  • Inbunden
ISBN:9789150224610
Utgivningsdatum:2022-01-17
Åldrar:
Sidantal:32
Kategorier:Lätta fakta
Serie:Lätta Fakta

I alla tider har folk trott att det finns varelser som inte är mänskliga. De kallas väsen. Händelser som man inte förstod förklarades med övernaturliga väsen. Många historier gick ut på att hårt arbete lönar sig och att lathet bestraffas. Andra berättades för att avskräcka barnen från att göra farliga eller förbjudna saker. Och än idag är det många som tror på det övernaturliga. Kanske gör du något som ska ge dig tur?

Titlar i samma serie

Daniel Waluszewski

Daniel Waluszewski, född 1982 i Gävle, är en svensk författare. Han har både gett ut barnböcker och romaner för vuxna. Daniel har även bland annat jobbat med att skriva för barnradion och SVT.
Elin Hägg

Elin Hägg

Jag är utbildad etnolog med stort intresse för kulturhistoria, samhälleliga strukturer och sociala konstruktioner. Jag brinner för att tillgängliggöra forskning och för att visa hur intressant det kan vara att lära sig hur människor levde förr i tiden. Framförallt tycker jag om att utmana vår syn på historien: hur vi ser på kvinnor och män, barn och vuxna, fattiga och rika och synen på vi och dom. Min stora förhoppning är att mina böcker skall öka förståelsen för vår gemensamma historia, både det svåra och det roliga, och mitt mål är alltid att med en stor dos empati försöka visa att människor förr i tiden många gånger var precis som oss. Detta är något jag även försöker få fram i mina bilder där jag visar upp det historiska med både humor och allvar.  När jag inte arbetar med historia i text och bild tycker jag om att snickra, umgås med hundar, eller sitta och uggla i skogen.