Sök

Bosse & Bella sover i egen säng

Bosse & Bella sover i egen säng

Av
Måns Gahrton (författare)
Amanda Eriksson (illustratör)
  • Inbunden
ISBN:9789150219814
Utgivningsdatum:2013-03-11
Åldrar:0-3 år
Sidantal:28
Kategorier:Bilderböcker
Serie:Bosse & Bella


Bosse och Bella ska sova. Men när Bella går in till mamma och pappa blir Bosse ensam kvar. Då är det svårt att somna… De charmiga syskonen är tillbaka med en berättelse om att sova i egen säng.

Måns Gahrton

Måns Gahrton

Måns Gahrton, född 1961, är en av Sveriges mest produktiva författare. Tillsammans med Johan Unenge har han skapat en rad poulära bokserier som Eva & Adam, Ronny & Julia, Livet enligt Rosa och Hotell Gyllene Knorren. Böckerna har också filmats för tv och bio, med manus av Måns och Johan. Boken Hej och tack för ingenting visar en allvarligare sida av Måns Gahrtons författarskap. Huvudpersonen Elsa brottas med mörka tankar och har svårt att orka med sitt liv. Men berättelsen är också fylld av värme och humor och ett starkt hopp. Foto: Stefan Tell
Amanda Eriksson

Amanda Eriksson

Amanda är illustratör och barnboksförfattare från Stockholm. Hon jobbar oftast med bilderböcker och en del kapitelböcker, samt ett seriealbum, i samarbete med olika författare och bokförlag.  Tidigare har hon gjort serier för studenters fackförbundspress,  tidskriften MAD och bilderböcker för barn med minoritetsspråk. Amanda arbetar också som praktiserande bild- och skapandepedagog..