Sök

Bosse & Bella i djurparken

Bosse & Bella i djurparken

Av
Måns Gahrton (författare)
Amanda Eriksson (illustratör)
  • Inbunden
ISBN:9789150220445
Utgivningsdatum:2014-03-11
Åldrar:0-3 år
Sidantal:28
Kategorier:Bilderböcker
Serie:Bosse & Bella

Bok 3 om syskonen Bosse och Bella! Bosse och Bella är i djurparken. Tillsammans med mamma och pappa tittar de på många spännande djur: giraffer, lejon, apor. Men när de ska ha picknick dyker ett par andra djur upp som är ännu mer spännande!

Måns Gahrton

Måns Gahrton

Måns Gahrton, född 1961, är en av Sveriges mest produktiva författare. Tillsammans med Johan Unenge har han skapat en rad poulära bokserier som Eva & Adam, Ronny & Julia, Livet enligt Rosa och Hotell Gyllene Knorren. Böckerna har också filmats för tv och bio, med manus av Måns och Johan. Boken Hej och tack för ingenting visar en allvarligare sida av Måns Gahrtons författarskap. Huvudpersonen Elsa brottas med mörka tankar och har svårt att orka med sitt liv. Men berättelsen är också fylld av värme och humor och ett starkt hopp. Foto: Stefan Tell
Amanda Eriksson

Amanda Eriksson

Amanda är illustratör och barnboksförfattare från Stockholm. Hon jobbar oftast med bilderböcker och en del kapitelböcker, samt ett seriealbum, i samarbete med olika författare och bokförlag.  Tidigare har hon gjort serier för studenters fackförbundspress,  tidskriften MAD och bilderböcker för barn med minoritetsspråk. Amanda arbetar också som praktiserande bild- och skapandepedagog..