Sök

Tribe F – The right to be forgotten

Tribe F – The right to be forgotten

Av
Johanna Olsson (författare)
  • Inbunden
ISBN:9789150225242
Utgivningsdatum:2023-09-01
Åldrar:Unga vuxna
Sidantal:300
Kategorier:Ungdomsböcker

Året är 2043. Städerna är stora och trångbodda. Självkörande fordon och robotar är en del av vardagen och övervakningen av medborgarna är enorm  

Efter att en ogenomtänkt bild hamnat i orätta händer har Estrid jagats av en nätpedofil, Troy, som hela tiden kräver mer och mer utmanande bilder av henne. Rädslan att hennes lillasyster Liv ska komma till skada om bilderna läcker gör att Estrid till slut inte ser någon annan utväg än döden tills hon hör talas om TRIBE F en ungdomsrörelse som gjort uppror mot det digitala samhället och sökt sig till täckningsfria zoner i underjorden. Estrid förstår att det här är räddningen hon väntat på, men hon vet att i samma stund som hon ansluter sig till triben så kommer hon aldrig att återse sin familj igen. Hos triben hoppas Estrid äntligen bli fri men det dröjer inte länge förrän Estrid inser att enda vägen till frihet är att återvända till ytan och förgöra den demon som jagar henne. En gång för alla. 

Johanna Olsson briljerar i denna dystopi som är skrämmande nära vår verklighet. Om att göra upp med sina demoner och om frihet till varje pris. 

Johanna Olsson

Johanna Olsson

Johanna Olsson är född 1979 I Delsbo, Hälsingland, men flyttade som sextonåring till Stockholm för att studera musik, dans och teater. I dag delar hon sin tid mellan lägenheten i Årsta och barndomshemmet i Delsbo som hon äger och förvaltar.  Johanna är utbildad kommunikatör och manusförfattare och har arbetat som dramaturg både i Sverige och Norge. Hon började sitt kreativa värv som manusförfattare för scen, gick sedan över till dramaserier för tv och har under de senaste åren skrivit böcker för barn- och unga. Samlad produktion på Berghs Glömskan. Kapitelbok (9-12) Utg. 2017 Ett barn mer eller mindre – det spelar väl ingen roll?  Bilderbok (3-6) i samarbete med illustratören Malin Gyllensvaan. Utg. 2019. Får jag bli din människa? Bilderbok (3-6) i samarbete med Mia Nilsson. Utg. mars 2023. Tribe – The right to be forgotten. Kommande kapitelbok. (12-15) Utg. September 2023.